Jak uspořádat kuchyň

 
Jestli milujete organizaci, tak tyto vychytávky už asi znáte a pokud ne, snad Vám to pomůže se blíže dostat k Vaší vytoužené kuchyni a hlavně pohodě :-)

Nejdůležitější je myslet na to jak v kuchyni fungujete, aby organizace měla smysl a byla účinná hlavně pro Vás nebo i celou rodinu. Jdeme na to, zvládnete to!

 

organizovany suplik

 

Jako vždy začínejte s vyklízením a to tak, že opravdu vše vyndáte ven ze skříněk a poliček. :-) Poté si roztřiďte vše na kategorie a omrkněte jestli něco z potravin není už prošlé. Zamyslete se také nad tím jestli opravdu využíváte všechny spotřebiče, nádobí a pomůcky a pokud Vám zbytečně nezabírají místo v kuchyni. Třeba udělají radost někde jinde a Vám nebude líto, že je nepoužíváte.

 

Kategorie můžete třídit na 

  • hrnce, pánve
  • skleničky a hrnky
  • koření
  • trvanlivé potraviny (má krásné podkategorie jako např. na vaření, pečení, zásoby a snídaně)
  • spotřebiče (ty nejpoužívanější jako např. konvice nechte na lince a zbytek hezky schovejte do skříněk)
  • pomůcky na vaření
  • talíře, misky
  • příbory

 organizace kuchyne

 

Po roztřídění už jen dáváte zpět, ale jak jsem psala na začátku myslete na to jak v kuchyni fungujete. Mě třeba pomáhá si vše zakreslit nebo zapsat. Jednoduše si namalujte svoji kuchyň a pak už jen stačí označit co si kam dáme. 

 

organizace kavovy koutek

 

Pár doporučení co můžete využít:

Ke sporáku doporučuji dávat pomůcky na vaření, které používáte nejčastěji aby byly při vaření k ruce. Pokud máte možnost a spousty koření udělejte si i šuplíček pouze na kořenky poblíž sporáku a pokud nemáte tolik místa nechte si aspoň to nejpoužívanější koření poblíž a zbytek dejte do skřínky k potravinám nebo do komůrky.  Špajz neboli skřínka na potraviny je ideální u lednice. Skleničky a hrníčky jsou nejradši poblíž lednice nebo kávovaru. Talíře, misky poblíž příborů a nejlépe poblíž místa kde servírujete jídlo. Většinou to bývá vedle sporáku nebo pokud máte ostrůvek s šuplíčky jste šťastný člověk. 

Pro milovníky pečení a pokud je možnost si můžete udělat radost vytvořením pečícího koutku jako u klienty zde na fotce níže. Jsou zde umístěné vykrajovátka, pomůcky na cukroví, mouky, oříšky, kakao, různé přísady na pečení, váha, recepty, pečící papír a další. Dole nesměl chybět robot a vše co k němu patří. Skvělá je tu i stahovací roleta, která vše schová. 

 

pecici koutek
 
 

Ve zkratce na organizaci špajzu. Zkuste mít jednu polici na pečení ingrediencí, jednu polici na snídani (jako cereálie, ovesné vločky a palačinky), jednu polici na potraviny jako těstoviny a rýži, jednu na občerstvení a jednu na konzervy. Samozřejmě záleží na prostoru, který máte - možná budete muset kombinovat sekce nebo si vytvořit svoji vlastní podle toho, jak jíte. 

Klíčem je však mít určená místa pro věci a potraviny, aby jste nejen věděli kde co máte, ale také aby jste jednoduše udrželi pořádek. Ideální jsou i štítky na označení aby se lépe dařilo něco najít i manželovi a dětem. :-)